rejestratory, termometry, higrometry.
English Česky Africa China Español Français Magyar Polski Sweden USA UAE

Obserwatorium Mauna Kea

11-01-2019

Macierz submilimetrowa (SMA) to 8 antenowy interferometr radiowy znajdujący się na szczycie Mauna Kea na Hawajach. Pracujące na częstotliwości od 180 GHz do 700 GHz, sześciometrowe anteny mogą być ustawiane w konfiguracjach z linią bazową o długości 509m, tworząc połączoną wiązkę o rozwarciu poniżej sekundy kątowej. Każdy element może obserwować jednocześnie za pomocą dwóch odbiorników, o szerokości pasma 2 GHz. Cyfrowy korelator pozwala na elastyczną alokację tysięcy kanałów widma każdego odbiornika. Radioteleskop submilimetrowy jest wspólnym projektem Smithsonian Astrophysical Observatory oraz Academia Sinica Institute of Astronomy and Astrophysics.

Montaż systemu pomiarowego danych pogodowych dla każdej anteny jest odpowiedzią na żadanie instalacji czujników ciśnienia, temperatury i wilgotności na każdej z ośmiu anten macierzy celem uzyskania danych meteorologicznych atmosfery dla kompensacji współczynnika refrakcji, szczególnie gdy anteny są rozłożone szczególnie rozciągniętych konfiguracjach. Warunki atmosferyczne mogą być dość zmienne w obszarze zajmowanym przez macierz anten, a wykorzystanie danych pomiarowych tylko z dachu budynku obserwatorium może nie być reprezentatywne we wszystkich warunkach.

Mieliśmy zakaz używania sieci bezprzewodowych do przesyłania danych na szczycie, z powodu ryzyka zakłóceń urządzeń naszych lub sąsiadujących obserwatoriów. Jednak każda z anten posiada hub sieciowy do komunikacji z urządzeniami stanowiącymi wyposażenie obserwatorium na szczycie Mauna Kea, lub innych urządzeń bazowych na całym świecie. Przetworniki T7511 spełniały nasze wymagania i po zakupie dwóch sztuk do testów, które udowodniły swoją przydatność, dokupiono osiem dodatkowych dla pokrycia całej macierzy. Zbierają dla nas dane 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, często w w bardzo wymagających okolicznościach (śnieg z deszczem, śnieg, wiatr 150 km/h, itp.).

Poniżej znajduje się fotografia mocowania osłony przeciwsłonecznej stacji pogody poza anteną, wykonana gdy antena była w hangarze konserwacyjnym. Reszta elektroniki jest zamontowana w dużej prostokątnej obudowie tuż za nią. Cień anteny nie stnowił głównego problemu, gdyż głównym probleme były ciśnienie i wilgotność z uwagi na ich duży wpływ na refrakcję atmosferyczną.

Miejsce realizacji:

Mauna Kea

Zainstalowano przez:

EMS - Engineering and Manufacturing Services
47745 - 193rd St. Toronto
57268 Południowa Dakota, USA

www.emssensors.com

Country:

Hawaje