rejestratory, termometry, higrometry.
English Česky Africa China Español Français Magyar Polski Sweden USA UAE

Klub Speleologiczny Minotaurus

11-01-2019

Silicka Jaskinia Lodowa jest jedną z najważniejszych jaskiń Słowackego Krasu. Pod wieloma względami jest to wyjątkowa jaskinia. Jest to unikalna jaskinia nawet na świecie. W klimacie umiarkowanym na wysokości 500m trwałe zlodowacenie występuje w każdej innej jaskini na świecie. Dlatego Silicka Jaskinia Lodowa posiada unilany mikroklimat zasługujący na naszą uwagę i ochronę.

Wraz z globalną zmianą klimatu rośnie nacisk na zachowanie trwałego zlodowacenia Silickiej Jaskini Lodowej. Zgodnie z modelem termodynamicznym, opracowanym przez zespół naukowców w 1987, w bieżących warunkach klimatycznych trwałe zlodowacenie moze istnieć lub nie. Jednak zlodowacenie ustabilizowało się w minimalnym stopniu, a w przypadku wzrostu rocznej zmiany, lód przyrośnie powyżej tego minimum. To pomaga w pewnym stopniu chronić to zjawisko: the conclusion of the transition to the non-glaciated parts, cutting down coniferous glaciated part of the floor plan and recently prievanové Rožňavská door in the hallway.

Jeśli chcemy głebiej zrozumieć kruchą naturę zjawisk i wnieśc wkłąd w ich ochronę, musimy monitorować długoterminowo klimat jaskini. Poprzednie studia były prowadzone z krótkimi pomiarami parametrów klimatycznych, które uważamy za niewystarczające. Dlatego zdecydowaliśmy się monitorować klimat jaskini za pomocą rejestratorów COMET. Rejestratory będą mierzyć temperaturę tylko w oblodzonej części jaskini, ale tylko na powierzchni przyległej i przejściowej do jaskini nieoblodzonej. Do implementacji projektu wymagane jest przynajmniej 20 rejestratorów stopniowo rozmieszczanych w miejscach monitoringu klimatu przez następne trzy lata. Zgromadzimy dane pomiarowe, które przetworzone będą dostępne dla każdego, kto będzie zainteresowany wniesieniem wkładu w wiedzę i konserwację jaskini.

Miejsce realizacji:

Kras Słowacki

Zainstalowano przez:

Trnawski Klub Speleologiczny

Country:

Słowacja

Rok realizacji:

2014